Jít zpět na novinky

Česká e-commerce hlásí další pokles, jakému druhu zboží se nejvíce dařilo?

12.10.2023
Česká e-commerce hlásí další pokles, jakému druhu zboží se nejvíce dařilo?

Třetí kvartál roku 2023 znamenal pro český e-commerce další pokles. U celkového obratu je to konkrétně o 3 % oproti předchozímu kvartálu a o 11 % oproti stejnému období roku 2022. Z trhu zaznívá, že je to důsledkem více faktorů.

Cena až na prvním místě

Prvním z důvodů je obava zákazníků ze stále narůstajících cen. Více si tedy hlídají náklady a při koupi produktů zvažují výhodnost ceny a hledají i levnější alternativy pro svůj nákup. Skutečnost, že věnují svou pozornost cenám více než dříve, uvedlo v jednom z letošních průzkumů 8 z 10 Čechů. To má za důsledek také snížení průměrné hodnoty objednávky, která se již dostala pod 1 400 Kč.

Přípravky na praní vedou

Dopad na snížení průměrné ceny objednávek má také změna poměru kategorií, které obrat českého e-commerce tvoří. Pokles hlásí například kategorie notebooků, monitorů, mrazáků a elektronických koloběžek. Nárůst nákupů online naopak evidují kategorie přípravků na praní a do myčky, kosmetické produkty a cyklistické doplňky. Poslední ze zmíněných kategorií byla jistě dopadem příznivého počasí tohoto léta, což se propsalo třeba také do online prodejů bazénů, mobilních klimatizací a sekaček na trávu. V minulém roce byl obrat českého e-commerce 197 miliard, kam poprvé meziročně klesl oproti 223 miliardám z roku 2021, který byl historicky rekordní. Jak dopadne rok 2023?

Levně, kvalitně a rychle

Co však neklesá jsou nároky českých zákazníků na služby e-shopů. Stále častěji si nechávají doručovat své objednávky na výdejní místa místo na adresu (podíl doručení na výdejní místa oproti roku 2022 narostl téměř o 10 %) a očekávají široký výběr u volby dopravce. Také neustále roste podíl online plateb a ke konci srpna ho volilo již více než 60 % zákazníků. Objednávku po jejím zaplacení zákazník očekává v řádu pár pracovních dnů na zvolené výdejně nebo adrese.

Chcete se starat hlavně o rozvoj vašeho e-shopu a nechat rychlost a kvalitu doručení na bedrech někoho jiného? Pak je pro vás ideálním řešení přenechat logistiku na nás. Objednávky pro vás zkontrolujeme, zabalíme a co nejrychleji předáváme na smluvené dopravce, kteří se postarají o jejich doručení. Nezůstaňte tak v dnešním boji o zákazníka pozadu a přidejte se k nám.

Zavřít článek

Chcete se i vy zbavit

starostí s logistikou?

Nechte si zpracovat nezávaznou nabídku. Rádi vám ukážeme náš sklad a vysvětlíme, jak funguje celý proces napojení. Zbavte se starostí s logistikou ještě dnes.
Získat nabídku
Získat nabídku